Atölyeler

Sürekli üretime yönelik ehram ve kilim atölyeleri kaybolan el sanatlarını yeniden kazandırmayı amaçlıyor. Yıl boyunca çalışmaların devam ettiği ehram dokuma ve kilim atölyelerinde, yöredeki kadınlar istihdam ediliyor ve bu şekilde ekonomiye katkı sağlanıyor ve meslek sahibi oluyorlar.

DPT’nin Sosyal Destek Programı’na alınan “Tezgâhta Gelecek Dokumak” projesinin odağında ehram dokumaya yönelik mesleki eğitim kursu yer alıyor. Müze-atölye’ye ilk etapta 10 ehram tezgâhı alındı ve 20 kursiyerin 5 ay boyunca günde 5 saat, toplamda 550 saat teorik ve pratik eğitim alması planlandı. Ayrıca bu proje kendini salt kurs vermekle sınırlamıyor, aynı zamanda her kursiyere girişimcilik eğitimi de veriliyor. Öte yandan, eğitim alan kursiyerlerin bir kısmına, ev tipi atölyelerde üretime başlamaları için ayni sermaye desteği de verilecek.

Projenin en önemli unsurlarından biri de, ehram geleneğinin bugünün ihtiyaç ve beklentilerine uygun unsurlarla yeniden yorumlanması olacak. Baksı Kültür Sanat Vakfı bir yandan bu yerel dokumayı çağdaş tasarım anlayışı ile zenginleştirirken, bir yandan da pazarlama boyutunda özel destek sağlayarak kolaylaştırıcı işlev üstlenecek.

Bölge için “model bir uygulama” olarak tanımlanan projeyle çevre köylerdeki kadınların etkin birer üretici olarak ekonomik hayatın içinde yer almaları sağlanacak. Projenin bu ilk etabında, 20 kursiyerin yanı sıra, bölgede yaşayan 75 kadına daha fayda sağlanması planlanıyor.

 

Çağdaş sanat üreten sanatçılara kucak açıyor. Sanatçılar yaz aylarında sanatın çeşitli dallarında programlanan toplu etkinliklere katılabilecekleri gibi bireysel çalışmalarda gerçekleştirebiliyorlar.
cagdas_sanat atolyesi