Konuk Evi

Baksı Müzesi, kültür turizmi alanında bölgede yeni bir çığır açmayı hedefliyor. Doğu Karadeniz’de yeni ve farklı bir cazibe alanı oluşturan müze, bulunduğu bölge için de bir turizm kalkınma projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje, Bayraktar köyünü uzmanların önerileri doğrultusunda geleneksel omurgasını koruyarak örnek bir köy olarak yeniden tasarlanmasını içeriyor.

 

Müze bu düzenlemelere öncülük ederken bölgenin kültür ve doğa turizmi alanında gelişiminin de dinamosu olma işlevini üstleniyor.

 

Baksı Müzesi, projenin ilk etabı olarak müze bünyesinde yer alan Baksı Konukevi’ni yeniden düzenledi. Bugüne dek ağırlıklı olarak araştırmacı, eğitimci, sanatçı ve gezginleri ağırlayan konukevi, genişletilen kapasitesiyle birlikte bundan böyle bireylerin ya da grupların programlı ziyaretlerine de ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

 

İş ve motivasyon amaçlı toplantılar, eğitim seminerleri, atölye çalışmaları düzenleyen şirketler, topluluk, acente ve benzeri organizasyonların tüm ihtiyaçları artık Baksı Müzesi kompleksi içinde karşılanabilecek.

 

Baksı Konukevi’nin tatil kavramına daha geniş bir pencereden bakanlara, büyük şehrin kaosundan kaçmak, arınmak isteyenlere, doğa sporlarından hoşlananlara ve keşif meraklılarına bir seçenek oluşturması hedefleniyor.

 

Özgün Bayburt evinin yerel mimari unsurlarını yansıtan, etnografik eşyaları bünyesinde barındıran Bayburt Evi, Taş Odalar ve Genç Odalar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Baksı Müzesi Konukevi, 17 odası ile aynı anda 44 kişinin konaklamasına imkân sunuyor.

 

baksi_konukevi
baksi@baksi.org

0531 662 62 44

Foto Safari, Çoruh’ta Rafting, Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü, Avcılık ve Olta Balıkçılığı, Müze Atölyelerinde Çalışmalar.

Ahi Emir Ahmed-i Zencani Türbesi, Aydıntepe (Hart) Yeraltı Şehri, Bayburt Kalesi, Çımağıl Mağarası, Sarıkayalar Şelaleleri, Şehit Osman türbesi, Ulu Cami, Yılanlı Köy .