Müze Hakkında

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kuruludur. Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir.

Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Bu proje Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucudur. Bu fikri hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında bir Baksi Kültür Sanat Vakfi kuruldu. Müze, başta sanatçılar olmak üzereçok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü.

Müzenin ana binası, 2010 yılında zorlu bir serüvenin sonunda, devletten hiçbir maddi yardım almadan, tamamlandı, 2010 yılı Haziran ayında İstanbul Modern Tanıtımı, Temmuz ayında ise müzenin açılışı yapıldı. 2012 yılında Müze’nin yeni sergi salonu olan Depo Müze sanatseverlerle buluştu.

Misyon ve Hedefler

Baksı Müzesi, yoğun göç veren ilimiz Bayburt’tun Bayraktar köyünde; gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır.

Tersine göçü başlatacak çalışmaları; gelenek-gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam-beklenti ve moral unsurları ile güçlendiren bir anlayışa sahiptir.

Geleneksel kültürü koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak için araştırmalar yapan, bu zeminden hareketle özellikle kadın istihdamı projelerini uygulamaya koyan bir müzedir.

Bulunduğu bölgede özel yetenekli çocukları tespit edip, burslarla eğitimlerine katkıda bulunarak, özellikle tasarım, sanat ve kültür alanlarında gelişmeleri için projeler uygulamaktadir.

Kültür turizmi aracılığıyla bulunduğu bölgeye istihdam sağlayan Baksı Müzesi, Baksı köyünü uzmanların önerileri doğrultusunda geleneksel yapısını koruyarak örnek bir köy olarak yeniden tasarlamayı planlamaktadir.

Baksı Müzesi, kendisini sadece seyirlik bir müze olarak sınırlamayan, o bölgede yaşayan insanlara imkânlar sağlayan, eğitim veren, o topraklarda yaşamayı bir sevinç haline getirmek isteyen bir müzedir.

Baksı Müzesi, diğer müzelerden farklı olarak gelenekselle sadece bir yöne ve döneme ait olmadan gelenekselle çağdaşı aynı zeminde buluşturan, bünyesinde kurduğu üretim birimleriyle, ekonomik hedefler oluşturan özel bir kimliğe sahiptir.

8546

80 hanelik Bayraktar Köyü’nde bugün 480 kişi yaşıyor. Son 20 yılın belirleyici unsuru göç… Çömlekçilik, dokuma gibi el sanatları bir zamanlar köyün gereksinimi karşılayacak orandayken bugün hemen hemen hiç yok. Mimari gelenek tamamen yok olmuş, marangoz ve taş ustaları gurbete gitmiş. Köydeki geleneksel yapı anlayışının yerini gecekondu almış. Gençler yazın sınırlı ölçüde toprakla uğraşıyor, kışın ise yeterince üretim yapılmıyor. Baksı, Bayraktar Köyü’nün eski adı. Kırgız Türkçesi’nde şaman anlamına geliyor. Halk arasında yakın zamana kadar sürdürülen bazı alışkanlıklar, köyün uzak geçmişte şaman geleneğinden beslendiğini düşündürüyor. Müze için Baksı isminin seçilmesi, şaman sözcüğünün “şifacı, yardımcı, koruyucu” gibi anlamlarının, müzenin misyonlarıyla örtüşmesinden kaynaklanıyor.

kutuphane

Kütüphane

Bu birimde ağırlıkla sanat yayınları ve halk bilimi ile ilgili yayınlar yer almaktadır. Özellikle çocukların kullanımını özendirmeyi amaçlayan yaklasIk 10 bin yayIn ver alIyor. Baksı Kütüphane, sanatseverlerin kitap, dergi ve görsel-işitsel malzeme bağışlarıyla zenginleşerek güç kazanmayI amaçlıyor.

Baksı Müzesi Kütüphanesine, sanat tarihi, sanatla ilgili kuramsal yayınlar, müzecilik bilimi, halk bilimleri ve çocuk kitapları kapsamında bağışta bulunmak ister miydiniz? Bağışlarınız için kütüphane ile iletişime geçebilirsiniz.

baksi@baksi.org

konferanssalonu

Konferans Salonu

Seminer, konferans, panel, sempozyum ve gösterilere ev sahipliği yapan 150 koltuk kapasiteli, teknik donanımlı salonda eğitici programlar düzenleniyor. Bu salon aynı zamanda, çevre köylerin önemli gün ve kutlamalarda bir araya geldikleri ortak bir sosyal buluşma mekanı olma yolunda ilerliyor.

Ana Sergi Salonu

1500 m2 lik ana sergi salonu, Güncel Sanatın ve Tasarımların sergilendiği iki bölümden oluşuyor. Periyodik sergilerin açıldığı bu bölümde günümüz sanatının ve tasarımlarına ilişkin sergiler yer alıyor. Bu bölümdeki sergileme anlayışı interdisipliner bir yaklaşıma sahip bulunuyor.

Depo Müze

Müzenin sahip olduğu koleksiyonların, korunduğu ve izleyici ile paylaşıldığı bir bölüm olarak planladı. Yaklaşık 1.000 metrekarelik bir kapalı alana sahip olan Depo-Müze, 2012 yılında müze kompleksine eklendi. Bu alanda günümüz sanatının örnekleri ile birlikte; halk resmi koleksiyonu, camaltı ve işleme koleksiyonu, yazı resimler, şifa tasları, alemler, taş baskılar, çömlek ve seramikler, ehramlar yer alıyor.
sergi

Baksı Müzesi 2013-2014 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen 2014 Yılı Avrupa Müze Ödülünü aldı.

LogoMuseumPrize2014+COE
44188_45Baksı Müzesi, Avrupa’nın en prestijli müze ödüllerinden biri olan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen 2014 Yılı Avrupa Müze Ödülü’nü kazandı. Ödül jürisi, Baksı Müzesi’ni, yerel halkın kültürel ve ekonomik olarak kendi toprağında kök salmasına destek olma ve merkez ile periferi arasındaki mesafeleri azaltma misyonu nedeniyle “2014 Avrupa Yılın Müzesi” seçtiğini açıkladı. Jüri, Baksı Müzesi’ni, “yönetimi ve düzenlediği etkinlikleri ile Avrupa Konseyi Faro Sözleşmesi’nde yer alan kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik prensipleri, yerelde kusursuz uygulayan etkileyici ve ilham verici bir müze ”olarak tanımladı. Ayrıca, Jüri üyeleri, Baksı Müzesi’ni bir “kültürel etkileşim noktası” olarak tanımlayarak, müzenin yerel öğeler ve kentsel değerler arasında diyalog kurmasını sağlayan, geleneksel kültürleri güncel hayat tarzları ile birleştiren konseptinden etkilendiklerini belirttiler.

Detaylar için…

KUDAKA, 2014

“Yılın Turizm Olayı” kategorisinde Baksı Müzesi ödül aldı.

ÇAĞSAV ONUR ÖDÜLÜ, 2011

ÇAĞSAV “11. Ankara Sanat Buluşması” kapsamında Baksı Kültür Sanat Vakfı’na bir onur ödülü sundu. Mart 2011′de düzenlenen törende, ÇAĞSAV Kurumsal Onur Ödülü heykelciliği Baksı Kültür Sanat Vakfı’na şu gerekçeyle verildi: “Çağdaş ve geleneksel sanatları ortak bir düzlemde buluşturma çabaları, kültür değerleriyle sanatsal yapıtları gelecek kuşaklara aktarma vizyonu, Baksı Müzesi’ni açarak bölgenin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkı sağlaması ve sanatın büyük kentlere özgü olmadığını kanıtlaması…

TÜYAP SANATSEVER KURUM ÖDÜLÜ, 2010

Baksı Müzesi 2010 yılında, TÜYAP tarafından düzenlenen 20. İstanbul Sanat Fuarı çerçevesinde “Sanatsever Kurum Ödülü”ne değer bulundu. Türkiye’nin kesintisiz devam eden en köklü sanat organizasyonlarından biri olan İstanbul Sanat Fuarı kapsamında her yıl “Onur Ödülleri” veriliyor. Bu ödüller için İstanbul Sanat Fuarı adına bir jüri, plastik sanatların farklı alanlarındaki katkıları nedeniyle sanatçı ve kurumları aday gösteriyor.

CONTEMPORARY İSTANBUL. 2010

Türk sanatçı ve sanatseverleri uluslararası çağdaş sanat ortamıyla buluşturma amacıyla düzenlenen Contemporary İstanbul sanata katkıları nedeniyle Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Hüsamettin Koçan’ı ödüllendirdi. Etkinlik geleneksel olarak her yıl, bu alanda öne çıkan sanatçı, akademisyen ya da işadamını çağdaş sanata yaptığı katkıyı sembolize eden bir tuğlayla ödüllendiriyor. İlkini sanata yaptığı katkılarla işadamı Sakıp Sabancı’nın aldığı ödül, 2010 yılında Prof. Koçan’a verildi. Koçan, “pek çok genç sanatçıyı yetiştiren ve yüreklendiren bir eğitimci olmasının yanı sıra, sanatçı kimliği ve Bayburt Bayraktar Köyü’nde kurduğu Baksı Müzesi ile” ödüle değer bulundu.

ALTIN PUSULA, 2010

Baksı Müzesi , 2010 yılında Türkiye Halkla İlişkiler Derneği TÜHİD’in verdiği 10. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nden birine değer bulundu. 16 ayrı dalda toplam 175 projenin katıldığı yarışmada Baksı Müzesi Grup 7 İletişim Danışmanlığı ile birlikte Kategori Dışı Projeler’de birinci oldu. Grup 7, proje fikrinin filizlendiği tarihten bugüne, müzenin kuruluşuna katkı sağlayan sergilerin iletişiminden açılış etkinliklerine, 10 yıllık bir süreçte gönüllü olarak Baksı’ya iletişim danışmanlığı hizmeti veriyor.