Öğrenci Sanat Şenliği

Baksı Müzesi, yakın çevresiyle kurduğu sürekli ilişkiyi geliştirirken etkinlik programı içinde çocuklara özel bir yer ayırıyor. Haziran 2013’te ilki gerçekleşen “Baksı Müzesi, Bayburt 1. Öğrenci Sanat Şenliği” bu anlayışın bir uzantısı… Şenlik tüm Bayburt’a sesleniyor, resim yarışması, çocuk sanat atölyeleri ve çeşitli gösterilerle bölgedeki ilk, ortaokul ve lise öğrencilerini sanatla buluşturuyor. Yarışma sonucunda seçilen basarili öğrenciler Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından bir yıllık eğitim bursu ile ödüllendiriliyor.
Sanata yeteneği olan öğrencilerin eğitimlerine destek vermek amacıyla düzenlenen Baksı Müzesi, Bayburt Ögrenci Sanat Şenligi’nin bu yıl ikincisi düzenleniyor.   Şenlik kapsamında düzenlenen resim yarışmasının bu yıl ki konusu “Bize Evini Anlat” olarak belirlendi. Resim yarişması, İlk, ortaöğretim ve liselerde okuyan tüm öğrencilerimizin katılımına açıktır. Öğrenciler arasından seçilecek en başarılı öğrencilere, 22-27 Mayıs 2014 tarihlerinde ÜLKER’in desteklediği, BAKSI Öğrenci Sanat Atölyesi’nde düzenlenecek olan 1 haftalık sanat ve tasarım atölye çalışmalarına davet edilecek. Kazanan öğrencilere, 1 yıl boyunca ÜLKER’in katkılarıyla Özel Yetenek Bursu ve Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın onayladığı sertifika verilecek.
125x180-1
Haziran’da Bayburt’un Sokakları, Çocukların Sanat Şenliği ile Renklenecek… Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek olan Baksı Müzesi, Bayburt 1. Öğrenci Sanat Şenliği, 8 Haziran 2013 tarihinde Baksı Müzesi’nde gerçekleştirilecek. İlk ve ortaöğretim öğrencilerinin yapmış oldukları resim çalışmaları ile katılabilecekleri etkinliğin asıl amacı ise güzel sanatlar alanında yetenekli olan öğrencilerin belirlenip, eğitimlerine destekte bulunmak.
Bölgede göç ve paralelinde oluşan geleneksel kültürün kaybolmasını engellemeye yönelik bir misyonu üslenen BAKSI Kültür Sanat Vakfı, bünyesinde kurmuş olduğu Baksı Müzesi ile Bayburt’ta kültürel miras değerlerini korumaya devam ediyor.   Daha önce düzenlenen etkinliklerle bölge üretiminde, yöresel seramik ve dokuma geleneklerini yeniden hayata geçirmeyi hedefleyen vakfın bu yıl ki ilk etkinliğinin teması ‘Baksı’nın Çocukları’ olarak belirlendi. İlk ve ortaöğretimde okuyan tüm çocukların katılabileceği ve güzel sanatlar dalında yetenekli çocukların keşfedileceği Bayburt 1. Öğrenci Sanat Şenliği, kültürel olduğu kadar sosyal sorumluluk boyutuyla da dikkat çekiyor
Şölen, üç aşamadan oluşuyor
Bölgenin kültürel değerleri arasında yer alan Dede Korkut Masalları, Bayburt Efsaneleri, Sokak Oyunları gibi temaları içeren resim çalışmalarının değerlendirmeye alınacağı etkinliğin birinci aşaması, güzel sanatlar dalındaki yetenekli öğrencileri bir sonraki aşamaya yönlendirecek. Şenlikte sergilenmek üzere 150 çalışmanın seçileceği değerlendirme sonunda projeye katılan resimler arasında en iyi 30 çalışmanın sahibi ise, 3-8 Haziran tarihleri arasında Baksı Müzesi’nde düzenlenecek olan sanat atölyesi çalışmalarına davet edilecek.   Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın yöneteceği atölye çalışmalarının sonunda en başarılı bulunan 15 öğrencinin Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından bir yıllık eğitim bursu ile ödüllendirileceği şenliğin finalinde sahne çocukların olacak. Projeye katılan ve başarılı bulunan 150 resim çalışmasının yer alacağı serginin dışında, yine çocukların sahne alacağı tiyatro ve müzik performans gösterileri de düzenlenecek. Tüm çocukların katılabileceği şenlik, geleneksel Herfene etkinliği ile gün boyu devam edecek.