Sosyal Yaşama Katkı

Baksı Müzesi, bulunduğu bölgede kadınların, gençlerin ve çocukların gelişimine destek olmayı, eğitime, meslek edindirmeye ve istihdama katkı sağlamayı hedefliyor.

Bu amaçla, müzenin yanı başında dokuma atölyeleri ve ehram tezgâhları kuruldu. Bu tezgâhlarda, unutulmaya yüz tutan geleneksel bir dokuma olan ehramın köylü kadınlar ve genç kızlar tarafından yeniden hayata geçirilmesi sağlandı.

Ehram dokumanın çağdaş bir anlayışla ele alınması, böylelikle bölgedeki kadınların etkin birer üretici sıfatıyla ekonomik hayatın içinde var olması amaçlandı. Ehram atölyeleri ile kültürel bir miras ekonomik bir katma değer unsuruna dönüştürülerek kadın istihdamı desteklendi.

Çocuklar İçin Sanat Şenliği

Baksı Müzesi, yakın çevresiyle kurduğu sürekli ilişkiyi geliştirirken etkinlik programı içinde çocuklara özel bir yer ayırıyor. Haziran 2013’te ilki gerçekleşen “Bayburt 1. Öğrenci Sanat Şenliği” bu anlayışın bir uzantısı… Şenlik tüm Bayburt’a sesleniyor, resim yarışması, çocuk sanat atölyeleri ve çeşitli gösterilerle bölgedeki ilk, ortaokul ve lise öğrencilerini sanatla buluşturuyor. Yarışma sonucunda seçilen basarili öğrenciler Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından bir yıllık eğitim bursu ile ödüllendiriliyor.